Szermierze na wózkach powracają do stolicy. Rusza jubileuszowa XX edycja „Szabli Kilińskiego”!

W dniach 5-11 lipca warszawski hotel Airport Okęcie opanują szermierze na wózkach, aby uczcić jubileuszową XX edycję Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”. Swój przyjazd do stolicy na pierwsze w tegorocznym kalendarzu międzynarodowe zawody zapowiedziało 145 mistrzów fechtunku z 19 krajów. Kto tym razem stanie się szczęśliwym posiadaczem pięknych replik szabli Kilińskiego i czy do tego elitarnego grona dołączą również biało-czerwoni? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznamy pod koniec przyszłego tygodnia.

Fot. Yuka Fujita

Po niemal 17-miesięcznej przerwie wymuszonej przez COVID-19 spragnieni startów, adrenaliny oraz spektakularnych zwycięstw szermierze na wózkach oficjalnie wznawiają międzynarodową rywalizację. Przed wybuchem pandemii niepełnosprawni mistrzowie szpady, szabli oraz floretu po raz ostatni konkurowali ze sobą podczas rozgrywanego w połowie lutego 2020 roku Pucharu Świata w Egerze na Węgrzech, gdzie zapierające dech w piersi triumfy wówczas odnieśli w szabli Kinga Dróżdż oraz Adrian Castro, zaś drugie miejsce w turnieju floretowym wywalczył Jacek Gaworski.

Rozpoczynający się z poślizgiem sezon 2021 bez wątpienia dla wszystkich szermierzy stanowi wielką niewiadomą, a wydarzenia z minionych miesięcy, których byliśmy i wciąż jesteśmy świadkami, w kontekście zbliżających się letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio (24 sierpnia – 5 września) mogą przynieść szereg zaskakujących rozstrzygnięć. Przełożenie o rok paraigrzysk czy przedwczesne zamknięcie okna kwalifikacyjnego, do którego zaliczane miały być m.in. odroczone finalnie do połowy grudnia mistrzostwa Starego Kontynentu, to tylko część konsekwencji, jakie przyniosła pandemia, a z którymi praktycznie do dziś muszą mierzyć się zawodnicy.

Fot. Yuka Fujita

Ostatnia prosta przed igrzyskami to Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”, który stanowi pierwszą i zarazem jedyną szansę na bezpośrednią konfrontację z zagranicą przed główną tegoroczną imprezą. Dwudziesta edycja uznawanych za jedne z najbardziej prestiżowych zawodów szermierczych pozwoli zweryfikować dyspozycję potencjalnych faworytów do paraolimpijskiego podium. Szczęśliwymi posiadaczami przepustek do Japonii stanie się łącznie 96 sportowców, którzy skrzyżują broń w dwunastu indywidualnych oraz czterech drużynowych wydarzeniach. Choć rygorystycznym kryteriom kwalifikacyjnym sprostało sześcioro biało-czerwonych i pewni wyjazdu na igrzyska są Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Adrian Castro, Grzegorz Pluta, Dariusz Pender oraz Michał Nalewajek, to jako kraj będziemy mogli liczyć na jeszcze jedno miejsce wśród kobiet umożliwiające wystawienie drużyny.

Dla kogo tegoroczne szable Kilińskiego?

Warszawski Puchar Świata cieszy się ogromną popularnością i uznaniem w międzynarodowym środowisku szermierki na wózkach. Jego organizatorem jest Integracyjny Klubu Sportowy AWF Warszawa, który w tym roku obchodzi 30. rocznicę powstania. Jubileuszową „Szablę Kilińskiego”, która na szermierczej mapie po raz pierwszy zagościła w 2001 roku, poprzedzi czempionat globu w konkurencjach znajdujących się poza programem igrzysk paraolimpijskich. Zaplanowane w dniach 5-6 lipca zmagania wyłonią triumfatorów w szpadzie oraz florecie kategorii C wśród kobiet i mężczyzn, a także drużynowych mistrzów świata w kobiecej oraz męskiej szabli. Puchar Świata, który rozpocznie się w czwartek 8 lipca, zainaugurują pojedynki szpadzistek (A, B, C), szpadzistów (C) oraz szablistów (A, B). Kolejny dzień upłynie pod znakiem rywalizacji florecistów i florecistek we wszystkich kategoriach, natomiast w sobotę w stolicy królować będą męska szpada (A, B) oraz żeńska szabla (A, B). Zawody zwieńczą niedzielne starty kobiecych i męskich drużyn w trzech broniach.

Fot. Yuka Fujita

„Szabla Kilińskiego” to impreza bijąca co roku rekordy frekwencji. Przed dwoma laty szermiercze zawody przyciągnęły nad Wisłę ponad 250 mistrzów fechtunku z 33 krajów. Obsada tegorocznego turnieju będzie dużo skromniejsza z racji covidowych utrudnień związanych ze swobodnym przemieszczaniem. Na planszy pojawi się 145 uczestników z łącznie 19 państw, spośród których najliczniej reprezentowani będą gospodarze. Do pojedynków o lśniące repliki szabli Kilińskiego, którymi tradycyjnie nagradzani są triumfatorzy indywidualnych potyczek, przystąpi aż 30. biało-czerwonych. Na wystawienie szerokiego składu zdecydowali się również Rosjanie (22) i Francuzi (20), a emocje na najwyższym poziomie dodatkowo zagwarantują szermierze z Ukrainy (15), Włoch (10), Białorusi (9), Gruzji (6), Brazylii (4), Hiszpanii (4), Niemiec (4), Węgier (4), Kuwejtu (4), Grecji (3), Izraela (3), Łotwy (3), Belgii (1), Estonii (1), Wielkiej Brytanii (1) oraz Turcji (1). Zabraknie m.in. znakomitych Chińczyków czy mocnej ekipy z Hongkongu z jedną z najjaśniejszych gwiazd tej dyscypliny, Yu Chu Yee, która w 20-letniej historii polskiego Pucharu Świata skompletowała aż 27 (!) zwycięstw.

Fot. Yuka Fujita

Wszystkie walki szermiercze odbędą się w hotelu Airport Okęcie, który mieści się przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników z uczestnictwa w imprezie wyłączona zostanie publiczność. Organizatorzy, chcąc sprostać oczekiwaniom kibiców, zapewnią transmisje online z walk finałowych. Rywalizację biało-czerwonych ze światową czołówką można będzie śledzić na Facebookua także na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.

Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego” dofinansowany został przez Miasto Stołeczne Warszawa, natomiast poprzedzające tę imprezę mistrzostwa świata dofinansowane są ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Terminarz zawodów:

Mistrzostwa świata:

Poniedziałek, 5 lipca:

– szpada kobiet, kat. C
– szpada mężczyzn, kat. C
– szabla mężczyzn drużynowo

Wtorek, 6 lipca:

– floret kobiet, kat. C
– floret mężczyzn, kat. C
– szabla kobiet drużynowo

Puchar Świata:

Czwartek, 8 lipca:

– szpada kobiet, kat. A
– szpada kobiet, kat. B
– szpada kobiet, kat. C
– szpada mężczyzn, kat. C
– szabla mężczyzn, kat. A
– szabla mężczyzn, kat. B

Piątek, 9 lipca:

– floret kobiet, kat. A
– floret kobiet, kat. B
– floret kobiet, kat. C
– floret mężczyzn, kat. A
– floret mężczyzn, kat. B
– floret mężczyzn, kat. C

Sobota, 10 lipca:

– szpada mężczyzn, kat. A
– szpada mężczyzn, kat. B
– szabla kobiet, kat. A
– szabla kobiet, kat. B

Niedziela, 11 lipca:

– floret kobiet drużynowo
– floret mężczyzn drużynowo
– szpada kobiet drużynowo
– szpada mężczyzn drużynowo
– szabla kobiet drużynowo
– szabla mężczyzn drużynowo

*****

[autor: Paulina Królak/paraSPORTOWCY.pl]

Posted in Szabla Kilińskiego, Szabla Kilińskiego 2021.