Szabla Kilińskiego 2019: Szablistki lubią brąz!

Brązowym medalem szablistek biało-czerwoni oficjalnie zakończyli starty w XIX edycji Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”. Doskonale spisywali się w stolicy chińscy szermierze, którzy celebrowali zwycięstwa w dziewięciu spośród osiemnastu rozgrywanych konkurencji.

Tradycją i jednocześnie „znakiem firmowym” organizowanych w Polsce Pucharów Świata w szermierce na wózkach stało się wręczanie indywidualnym zwycięzcom wyjątkowych troeów – lśniących szabli Kilińskiego, o posiadaniu której bez wątpienia marzą wszyscy przybyli do stolicy sportowcy. Podczas tegorocznej XIX edycji ustanowiono kolejny rekord frekwencji, broń skrzyżowało ponad 250 zawodników z 34 państw. Medale przyznano w łącznie czternastu indywidualnych oraz czterech drużynowych konkurencjach.

Pięciodniowy cykl zawodów przebiegał pod dyktando Chińczyków. Reprezentanci Państwa Środka wygrali 50% spośród wszystkich konkurencji. Imponujący 26-elementowy dorobek uzupełnia osiem sreber oraz dziewięć brązów. Jednym słowem: klasa. Drugie miejsce zajęli Rosjanie (3-0-10), zaś czołową trójkę domknęli Węgrzy (2-0-2). W medalowej klasyfikacji ostatnich pucharowych zawodów przed wrześniowym czempionatem globu biało-czerwoni wylądowali tuż za podium. Znakomicie przed własną publicznością fechtował Adrian Castro, pokonując w wielkim finale szabli B swojego kolegę z kadry, a prywatnie teścia Grzegorza Plutę. Ze srebrnych krążków cieszyli się floreciści, a o dobre humory w polskiej ekipie w ostatnim dniu startów zadbały cieszące się z brązu szablistki.

W stan gotowości w poniedziałkowy poranek postawione zostały Jadwiga Pacek, Kinga Dróżdż, Marta Fidrych oraz pozostająca w rezerwie Renata Burdon. W specjalności tej zgłoszono dziesięć narodowych teamów. Rozstawione z numerem trzecim Polki walkę o medal rozpoczęły od ćwierćfinału, mierząc się w nim z Gruzinkami, które imały się wszelkich sposobów, by wyprowadzić w pole nasze panie. Biało-czerwone, choć momentami traciły do przeciwniczek kilka punktów, lokatę w najlepszej czwórce przypieczętowały wynikiem 45:38. W pojedynku z Chinkami nasze szablistki od początku zmuszone były gonić wynik. Po piątej rundzie zdołały się co prawda wysunąć na dwupunktowe prowadzenie, jednak Azjatki wciąż trzymały rękę na pulsie, bacznie obserwując rozwój sytuacji na planszy. Ostatecznie rozprawiły się 45:36 z naszymi paniami, a następnie w wielkim finale pozwoliły Ukrainkom zadać 33 punktowane trafienia. Odczuwające już zmęczenie polskie szablistki w swoim ostatnim turniejowym pojedynku pokonały 45:38 ekipę z Węgier.

W męskim turnieju szabli fechtowali również nasi panowie. Do czwartkowych medalistów Adriana Castro oraz Grzegorza Pluty dołączyli Rafał Ziomek z Rafałem Treterem. Ich medalowe plany w drugiej rundzie zweryfikowali Grecy, pokonując biało-czerwoną ekipę różnicą pięciu punktów – 45:40, co niosło za sobą walkę o lokaty 5-8. Ostatecznie w gronie jedenastu zespołów sklasyfikowani zostali na szóstej lokacie, na którą złożyło się zwycięstwo 45:29 nad Kanadą oraz minimalna porażka 45:42 z Ukrainą. Po raz drugi dzisiejszego dnia podczas medalowej dekoracji w murach hotelu Airport Okęcie usłyszeć można było chiński „Marsz Ochotników”. Reprezentanci tego kraju wygrali w Warszawie wszystkie drużynowe konkurencje. W finałowej walce Pucharu Świata uporali się 45:35 z Włochami. Podium uzupełnia Rosja, która triumfowała 45:42 nad ćwierćfinałowymi pogromcami biało-czerwonych.

Medalowy dorobek Polaków:

Złoto (1):
Adrian Castro – szabla indywidualnie, kat. B

Srebro (2):
Grzegorz Pluta – szabla indywidualnie, kat. B
Jacek Gaworski, Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Rafał Ziomek – floret drużynowo

Brąz (1):

Jadwiga Pacek, Marta Fidrych, Kinga Dróżdż, Renata Burdon – szabla drużynowo

Medalowa klasyfikacja „Szabli Kilińskiego”:
Miejsce Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1. Chiny 9 8 9 26
2. Rosja 3 0 10 13
3. Węgry 2 0 2 4
4. Polska 1 2 1 4
5. Wielka Brytania 1 1 2 4
6. Irak 1 0 0 1
Włochy 1 0 0 1
8. Ukraina 0 3 4 7
9. Tajlandia 0 2 0 2
10. Włochy 0 1 1 2
11. Łotwa 0 1 0 1
12. Gruzja 0 0 1 1
Hongkong 0 0 1 1
Francja 0 0 1 1

[PK, parasportowcy.pl; inf. własna]

Posted in Szabla Kilińskiego.