Yu Chui Yee z Hongkongu królową „Szabli Kilińskiego”. Poznaj zwycięzców wszystkich edycji turnieju

„Szabla Kilińskiego” w kalendarzu Pucharu Świata w szermierce na wózkach po raz pierwszy zagościła w 2001 roku. To dwadzieścia lat pięknej historii i wzruszających wspomnień, spektakularnych triumfów i zaskakujących porażek, wspólnie przeżywanych w atmosferze przyjaźni, wzajemnego szacunku oraz podziwu dla kunsztu i wysiłku niepełnosprawnych mistrzów fechtunku.

Okazja do świętowania w tym roku jest podwójna, bowiem jubileuszowa XX edycja „Szabli Kilińskiego” zbiegła się z 30. rocznicą powstania Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa, który jako organizator jednych z największych i najbardziej prestiżowych zawodów w szermierce na wózkach dokłada wszelkich starań, aby przybyłym do stolicy niepełnosprawnym sportowcom zapewnić możliwie jak najbardziej komfortowe warunki pobytu. Na rozstawionych w hotelu Airport Okęcie kilkunastu planszach swoje szermiercze umiejętności zaprezentuje 145 zawodników z 19 krajów, rozgrywając między sobą pełne wdzięku i pasji pojedynki o główne trofeum imprezy – lśniące repliki szabli Kilińskiego, których szczęśliwymi posiadaczami tradycyjnie mogą stać się wyłącznie triumfatorzy indywidualnych potyczek.

Fot. archiwum IKS AWF Warszawa

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat przez mury najlepszych warszawskich hoteli przewinęły się setki szermierzy. Dla wielu z nich to właśnie „Szabla Kilińskiego” stała się trampoliną do profesjonalnej, międzynarodowej kariery. Za jedną z absolutnych jej legend uznaje się siedmiokrotną złotą medalistkę paraolimpijską Yu Chui Yee, która po przebytej w dzieciństwie amputacji nogi dość długo szukała swojego miejsca w sporcie. Jej wybór padł pierwotnie na pływanie, które po kilku latach treningów bez żalu zamieniła na elegancki strój do szermierki. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Pochodząca z Hongkongu sportsmenka miała 18 lat, gdy po raz pierwszy przyleciała do Polski na Puchar Świata, który na długo zapadł w jej pamięci. Yu Chui Yee zdominowała wówczas zmagania żeńskiej szpady oraz floretu, co zdołała powtórzyć przez osiem z rzędu edycji turnieju! Łącznie w latach 2002-2018 skompletowała aż 27 (!) zwycięstw, co stanowi rekord praktycznie niemożliwy do pobicia.

Fot. Yuka Fujita

Drugą pozycję w tym elitarnym zestawieniu zajmuje reprezentacyjna koleżanka Yu Chui Yee, Yui Chong Chan, która na najwyższym stopniu podium gościła jedenastokrotnie, gromadząc pięć indywidualnych triumfów w szpadzie oraz sześć we florecie. Po siedem wygranych odnieśli zajmujący ex aequo trzecie miejsce Charn Hung Hui oraz Marta Makowska. Zawodnik z Hongkongu znakomicie władał zarówno floretem jak i szablą, w których zwyciężał odpowiednio pięć i dwa razy. Czterokrotnie w szpadzie oraz trzykrotnie we florecie wielką klasę pokazała z kolei będąca czterokrotną mistrzynią paraolimpijską Makowska, która w pierwszych trzech edycjach turnieju (2001-2003) kolekcjonowała „duble”, a po raz ostatni „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał specjalnie dla niej w 2007 roku. Po sześć razy wpisali swoje nazwiska na listę zwycięzców Francuzi Laurent Francois oraz Romain Noble, a pięciokrotnie swą obecność wyraźnie zaakcentowali Ukraińcy Serhij Szawkun wraz z Antonem Datsko.

Fot. archiwum IKS AWF Warszawa

Biało-czerwoni aktualnie mogą poszczycić się 32. indywidualnymi triumfami w „Szabli Kilińskiego”. Eleganckie trofea zajmują honorowe miejsce w domach dwanaściorga naszych reprezentantów. Polską królową turnieju z siedmioma zwycięstwami pozostaje wspomniana Marta Makowska, natomiast wśród panów liderem pod względem wygranych jest Dariusz Pender, zawodnik z absolutnego światowego topu, który podczas swoich szóstych igrzysk powalczy o dziesiąte w karierze podium. Nasz utytułowany szermierz, niesiony dopingiem rodaków, swoich konkurentów zdołał przechytrzyć czterokrotnie, raz we florecie w 2016 roku oraz trzy razy w szpadzie (2005, 2010, 2013), w której indywidualnie jest zresztą dwukrotnym paraolimpijskim mistrzem. Po trzy szable posiadają w swojej kolekcji Tomasz Walisiewicz, Robert Wyśmierski, Grzegorz Pluta i Adrian Castro. Dwukrotnie w glorii zwycięzców schodzili z planszy Piotr Czop, Radosław Stańczuk i Adam Michałowski, a jeden wygrany turniej mają w swoim dorobku Marta Fidrych, Renata Burdon oraz Stefan Makowski.

Zwycięzcy „Szabli Kilińskiego” w latach 2001-2019:

Zestawienia przygotowano na podstawie archiwalnych wyników udostępnionych przez pana Alberto Martineza Vassallo, wieloletniego prezydenta IWAS Wheelchair Fencing.

[autor: Paulina Królak/paraSPORTOWCY.pl]

Posted in Szabla Kilińskiego, Szabla Kilińskiego 2021.