Już po raz XXIII startuje w Warszawie Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. W ostatnim międzynarodowym turnieju poprzedzającym igrzyska paralimpijskie w Paryżu swój udział zapowiedziało ponad 150 szpadzistów, szablistów i florecistów z 23 krajów.
„Szabla Kilińskiego” w kalendarzu Pucharu Świata w szermierce na wózkach oficjalnie zagościła w 2001 roku i od tamtego momentu stanowi jeden z jego stałych punktów. To ponad dwie dekady wspaniałej historii i wzruszających wspomnień, spektakularnych triumfów i zaskakujących rozstrzygnięć, wspólnie celebrowanych w atmosferze ducha fair play, przyjaźni oraz podziwu dla kunsztu i wysiłku niepełnosprawnych mistrzów fechtunku. Organizatorem wydarzenia jest Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, który uznawany jest za pioniera w rozwoju szermierki na wózkach w naszym kraju.
Ważny sprawdzian przed igrzyskami
Puchar Świata „Szabla Kilińskiego” cieszy się niesłabnącym uznaniem w międzynarodowym środowisku szermierczym i za każdym razem przyciąga do stolicy gwiazdy największego światowego formatu, wśród których nie brakuje medalistów mistrzostw świata i Europy czy igrzysk paralimpijskich. Podczas rozgrywanej w dniach 4-7 lipca tegorocznej pucharowej odsłony do rywalizacji w szpadzie, szabli oraz florecie przystąpi ponad 150 sportowców reprezentujących barwy 23 krajów, m.in. takich szermierczych potęg Hongkong, Tajlandia, Włochy, Francja, Węgry, Wielka Brytania czy Ukraina. Zwycięzcy indywidualnych pojedynków już tradycyjnie uhonorowani zostaną pięknymi, lśniącymi replikami szabli Kilińskiego.
Warszawski turniej stanowi ostatnią szansę na bezpośrednią konfrontację z zagranicą przed główną tegoroczną imprezą – igrzyskami paralimpijskimi w Paryżu. XXIII edycja uznawanych za jedne z najbardziej prestiżowych zawodów szermierczych zweryfikuje dyspozycję potencjalnych faworytów do paralimpijskiego podium. Szczęśliwymi posiadaczami przepustek zostało łącznie 96 sportowców, którzy w stolicy Francji skrzyżują broń w dwunastu indywidualnych oraz czterech drużynowych wydarzeniach. Rygorystycznym kryteriom kwalifikacyjnym do igrzysk sprostało ostatecznie siedmioro biało-czerwonych. Miejsce w polskiej reprezentacji wywalczyli sobie Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek, Adrian Castro, Michał Dąbrowski, Dariusz Pender oraz Michał Nalewajek.
Turniej z bogatą tradycją i polskimi akcentami
Na przestrzeni lat przez szermiercze plansze w Warszawie przewinęły się setki znakomitych fechmistrzów, których zarówno życiowa jak i sportowa postawa może stanowić inspirację dla współczesnych pokoleń. Dla wielu z nich to właśnie „Szabla Kilińskiego” okazała się trampoliną do międzynarodowej kariery. Za jedną z absolutnych jej legend uznawana jest siedmiokrotna złota medalistka paralimpijska Yu Chui Yee, która zadebiutowała w „Kilińskim” w 2002 roku. Sportsmenka z Hongkongu zdominowała wówczas rywalizację w szpadzie oraz florecie, co zdołała powtórzyć przez osiem turniejów z rzędu. Warto dodać, że w latach 2002-2018 skompletowała aż 27 indywidualnych trofeów. Jako wciąż aktywna zawodniczka nie składa broni i ma ogromny apetyt na kolejne sukcesy.
Biało-czerwoni do tej pory na swoim koncie zgromadzili 38 indywidualnych triumfów w „Szabli Kilińskiego”. Polską królową turnieju z siedmioma zwycięstwami niezmiennie pozostaje Marta Makowska, która cztery razy zapisała się złotymi literami na kartach kobiecej szpady (2001-2003, 2007), a trzy razy okazała się nie do zatrzymania we florecie (2001-2003). Wśród panów po cztery wygrane odnieśli najbardziej utytułowany z polskich szermierzy Dariusz Pender (szpada – 2005, 2010, 2013, floret – 2016), a także celujący w złoto podczas igrzysk w Paryżu Adrian Castro (szabla – 2015, 2017, 2019, 2022). Łącznie na listę zwycięzców zawodów wpisało się 15 polskich reprezentantów.
Zobacz najlepszych w akcji
Tegoroczne zmagania w szermierce na wózkach odbywać się będą w Airport Hotel Okęcie (ul. Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie). Puchar Świata zainaugurują czwartkowe pojedynki szpadzistów oraz szablistek. Kolejny dzień upłynie pod znakiem rywalizacji szablistów oraz florecistów i florecistek. W sobotę natomiast w stolicy królować będą kobieca szpada oraz męski floret. Na ten dzień na godzinę 19:00 zaplanowana jest również uroczysta Finałowa Gala, podczas której indywidualni zwycięzcy nagrodzeni zostaną głównymi trofeami zawodów – szablami Kilińskiego. Na zakończenie w niedzielę swoją formę sprawdzą drużyny szpadowe kobiet oraz floretowe mężczyzn, a także mieszane drużyny szablowe.
Plan startów XXIII Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”
Czwartek, 4 lipca
Szpada mężczyzn, kat. A – godz. 9:00
Szabla kobiet, kat. B – godz. 9:00
Szabla kobiet, kat. A – godz. 13:00
Szpada mężczyzn, kat. B – godz. 13:00
Szpada mężczyzn, kat. C – godz. 13:00
Piątek, 5 lipca
Szabla mężczyzn, kat. B – godz. 9:00
Floret kobiet, kat. A – godz. 9:00
Floret kobiet, kat. B – godz. 13:00
Floret mężczyzn, kat. C – godz. 13:00
Szabla mężczyzn, kat. A – godz. 13:00
Sobota, 6 lipca
Szpada kobiet, kat. A – godz. 9:00
Floret mężczyzn, kat. B – godz. 9:00
Floret mężczyzn, kat. A – godz. 13:00
Szpada kobiet, kat. B – godz. 13:00
Niedziela, 7 lipca
Szpada kobiet drużynowo – godz. 9:00
Floret mężczyzn drużynowo – godz. 9:00
Szabla open drużynowo – godz. 14:00
Autorka tekstu: Paulina Królak/paraSPORTOWCY.pl
Fot. Adrian Stykowski