Szable Kilińskiego dla Kingi Dróżdż i Michała Dąbrowskiego

W warszawskim hotelu Airport Okęcie już po raz dwudziesty rozegrano Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. Biało-czerwoni rywalizację zwieńczyli sześcioma krążkami: dwoma złotymi, jednym srebrnym i trzema z brązu. Na najwyższym stopniu podium uplasowali się Kinga Dróżdż oraz Michał Dąbrowski, którzy zdominowali zmagania wśród szablistów.

Światowa czołówka szermierki na wózkach wznowiła rywalizację po 17-miesięcznej przerwie, a XX edycja „Szabli Kilińskiego” okazała się pierwszą i w zasadzie jedyną szansą na bezpośrednią konfrontację z zagranicą przed najważniejszym w tegorocznym kalendarzu startowym wydarzeniem, igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio, do których kwalifikację uzyskało 96 zawodników. Na rozstawionych w hotelu Airport Okęcie planszach przez cztery dni (8-11 lipca) swoje szermiercze umiejętności zaprezentowało 145 sportowców z 19 krajów, rozgrywając między sobą pojedynki o główne trofeum imprezy – lśniące repliki szabli Kilińskiego, których posiadaczami zgodnie z tradycją turnieju mogli stać się wyłącznie triumfatorzy indywidualnych potyczek.

Jubileuszowe pucharowe zawody poprzedziły mistrzostwa świata (5-6 lipca) w konkurencjach znajdujących się poza paraolimpijskim programem: w szpadzie i florecie kategorii C (zawodnicy z czterokończynowym porażeniem – tetraplegia) oraz w szabli drużynowej kobiet i mężczyzn. Biało-czerwoni na podium mistrzostw wskoczyli dwukrotnie. Po srebro w szpadzie sięgnęła Izabela Sopalska-Rybak (IKS-AWF Warszawa) zaś na trzeciej lokacie w zmaganiach szablowych uplasowała się żeńska drużyna startująca w składzie Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek (wszystkie IKS-AWF Warszawa) oraz Patrycja Haręza (Victoria 1918 Jaworzno).

Mazurek dla Dąbrowskiego

W pierwszym dniu Pucharu Świata na planszy błyszczał Michał Dąbrowski, który w turnieju szabli kategorii B (zawodnicy z porażeniem kończyn dolnych – paraplegia) po raz pierwszy w karierze zajął miejsce na podium – i to na samym jego szczycie. 35-latek przez poszczególne pucharowe rundy szedł jak burza i potrafił wyjść obronną ręką z każdej opresji. W decydującym pojedynku zawodnik IKS Szermierka Wołomin zmierzył się z aktualnym mistrzem świata Aleksandrem Kurzynem, który wcześniej zamknął drogę do półfinału jednemu z pretendentów do medali w Tokio, Adrianowi Castro (IKS-AWF Warszawa). Dąbrowski pomścił swojego kolegę z nawiązką, wygrywając z doświadczonym i utytułowanym przeciwnikiem z Rosji 15:8.

Drugi medal dla Polski zdobyła w czwartek Marta Fidrych z IKS-AWF Warszawa, która zmagania w szpadzie kategorii A (zawodnicy po amputacji kończyn dolnych bądź z częściowym ich niedowładem) zakończyła na trzecim miejscu. Dwukrotna indywidualna mistrzyni Europy (2014, 2016) w półfinale nie podołała Rosjance Alenie Jewdokimowej, przegrywając z nią po jednostronnej walce 3:15.

Dróżdż nie przestaje zachwycać

W sobotę Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał w murach hotelu Airport Okęcie po raz drugi za sprawą Kingi Dróżdż. Szablistka IKS-AWF Warszawa w pięknym stylu zwyciężyła w swojej koronnej broni, pokonując w finale stosunkiem 15:8 Natalię Morkwicz z Ukrainy. Dla 26-letniej Polki było to czwarte w karierze zwycięstwo w zawodach rangi Pucharu Świata. Dzięki wcześniejszym triumfom w Pizie i Amsterdamie (2019) oraz Egerze (2020) nasza aktualna wicemistrzyni globu poleci na igrzyska paraolimpijskie do Tokio jako liderka światowego rankingu żeńskiej szabli kategorii A.

W rywalizacji szabli kobiet kategorii B brązowy kruszec dołożyła Patrycja Haręza, która w specjalności tej w poprzednich latach dwukrotnie gościła na trzecim stopniu podium mistrzostw świata (2015, 2017). Zawodniczka Victorii 1918 Jaworzno w starciu o awans do finału została zatrzymana przez Ukrainkę Olenę Fiedotę, ulegając jej 4:15.

Z brązu w sobotę cieszył się również Patryk Banach (IKS-AWF Warszawa), zdobywając w szpadzie kategorii B swój pierwszy krążek podczas Pucharu Świata. 23-latek w pojedynku o czwórkę wyeliminował z gry o podium głównego faworyta do paraolimpijskiego złota w Tokio, Brazylijczyka Jovana Guissona, który przegrał bezpośrednią konfrontację 11:15. W półfinale pogromcą Banacha okazał się Łotysz Olegs Garkuls-Gurevics, który pozwolił Polakowi trafić się dziewięciokrotnie.

W ostatnim czwartym dniu Pucharu Świata srebrne krążki w drużynowym turnieju szpady mężczyzn wywalczyli Dariusz Pender, Michał Nalewajek, Norbert Całka (wszyscy IKS-AWF Warszawa) oraz Michał Dąbrowski (IKS Szermierka Wołomin). W wielkim finale biało-czerwoni nie sprostali Rosjanom, którzy zwycięstwo w zawodach przypieczętowali wynikiem 45:32.

Podczas sobotniej gali najlepsi indywidualnie w poszczególnych broniach szermierze udekorowani zostali pięknymi replikami szabli Kilińskiego. Po dwa trofea zgarnęli Ukrainiec Serhij Szawkun (szpada i floret) oraz Roman Fiediajew (szabla i floret), który dodatkowo otrzymał specjalny puchar ufundowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę dla najlepszego zawodnika turnieju. Wśród nagrodzonych znaleźli się również nasi szabliści, Kinga Dróżdż oraz Michał Dąbrowski.

Organizatorem Pucharu Świata w szermierce na wózkach był Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, a tegoroczna XX edycja imprezy została dofinansowana przez miasto stołeczne Warszawa.

Triumfatorzy XX edycji „Szabli Kilińskiego”:
Kobiety:

Szpada A: Jewgienija Breus (Ukraina)
Szpada B: Alesia Makryckaja (Białoruś)

Floret A: Natalia Morkwicz (Ukraina)
Floret B: Irina Miszurowa (Rosja)

Szabla A: Kinga Dróżdż (Polska)
Szabla B: Irma Khetsuriani (Gruzja)

Mężczyźni:

Szpada A: Maksim Szaburow (Rosja)
Szpada B: Yohan Peter (Francja)
Szpada C: Serhij Szawkun (Ukraina)

Floret A: Roman Fiediajew (Rosja)
Floret B: Albert Kamałow (Rosja)
Floret C: Serhij Szawkun (Ukraina)

Szabla A: Roman Fiediajew (Rosja)
Szabla B: Michał Dąbrowski (Polska)

————

[autor: Paulina Królak/paraSPORTOWCY.pl]

Posted in Szabla Kilińskiego, Szabla Kilińskiego 2021.