Bank rozbity! 11 medali polskich szermierzy podczas „Szabli Kilińskiego”

W hotelu Airport Okęcie w Warszawie już po raz 21. rozegrano Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. Fenomenalnie przed własną publicznością zaprezentowali się biało-czerwoni, którzy z dorobkiem pięciu złotych, dwóch srebrnych oraz czterech brązowych krążków triumfowali w klasyfikacji medalowej zawodów.

„Szabla Kilińskiego” cieszy się wielką renomą w międzynarodowym środowisku szermierki na wózkach i co roku zbiera mnóstwo pozytywnych recenzji od zawodników, trenerów, sędziów oraz działaczy z całego świata. W tegorocznej XXI edycji turnieju do pojedynków o lśniące repliki szabli Kilińskiego, które tradycyjnie przyznaje się zwycięzcom indywidualnej rywalizacji, przystąpiło ponad 180 sportowców reprezentujących 25 krajów. W gronie tym nie brakowało gwiazd największego formatu – medalistów mistrzostw świata i Europy czy ostatnich igrzysk paraolimpijskich. Z występu w Warszawie zrezygnowali absolutni hegemoni w tej dyscyplinie Chińczycy, którzy od momentu wybuchu pandemii COVID-19 nie uczestniczą w zagranicznych Pucharach Świata. Pojawili się za to Ukraińcy, dla których była to pierwsza oficjalna impreza od momentu rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Polska reprezentacja okazała się najliczniejszą spośród przybyłych do stolicy ekip. Start przed własną publicznością wypadł lepiej niż pierwotnie można było się tego spodziewać. Biało-czerwoni aż jedenaście razy meldowali się w najlepszej trójce zawodów, zdobywając pięć złotych, dwa srebrne oraz cztery brązowe krążki. Dorobek ten zaowocował zwycięstwem w klasyfikacji medalowej turnieju. Indywidualnie nasi fechmistrzowie cztery razy sięgnęli po główne trofea, wyrównując tym samym własny rekord wygranych ustanowiony w latach 2001-2002.

Szabla niezmiennie od lat stanowi koronną specjalność biało-czerwonych. Fantastyczne zawody w kategorii A rozegrała Kinga Dróżdż (IKS-AWF Warszawa), broniąc zdobytego przed rokiem w stolicy złota. Szóstą w karierze pucharową wygraną 27-latka przypieczętowała wynikiem 15:11 w starciu przeciwko Brytyjce Gemmie Collis. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał na „Kilińskim” już po raz czwarty dla jej klubowego kolegi Adriana Castro, który w finale kategorii B zwyciężył 15:8 z ubiegłorocznym triumfatorem Michałem Dąbrowskim, a w „rodzinnym” półfinale w równie efektownym stylu rozprawił się z Grzegorzem Plutą (obaj IKS Szermierka Wołomin). Cała trójka po eliminacjach grupowych rozstawiła się w głównej drabince na trzech czołowych lokatach i w komplecie ukończyła rywalizację na podium. W ten oto sposób nasi muszkieterowie pozostają niepokonani w „Szabli Kilińskiego” od pięciu turniejów z rzędu.

Znakomicie w tym sezonie fechtuje Marta Fidrych (IKS-AWF Warszawa), która w maju okazała się nie do zatrzymania na Pucharze Świata w Chonburi. W Warszawie szala zwycięstwa ponownie przechylona została na stronę naszej dwukrotnej mistrzyni Europy, która podobnie jak w Tajlandii w półfinale szpady kategorii A wyeliminowała z walki o złoto nie byle kogo, bo siedmiokrotną mistrzynię igrzysk paraolimpijskich Yu Chui Yee z Hongkongu. W trzymającym do samego końca w napięciu pojedynku o drugą do kolekcji szablę Kilińskiego Polka zadała dwa trafienia więcej (15:13) liczącej się coraz bardziej w stawce Brytyjce Collis. Brąz w kategorii A powędrował do Michała Nalewajka (IKS-AWF Warszawa), a w kategorii B na trzecich lokatach uplasowali się Jadwiga Pacek (IKS-AWF Warszawa) wraz z Michałem Dąbrowskim.

Wyjątkowy prezent na 20-lecie sportowej kariery Michał Nalewajek sprawił sobie w turnieju floretowym, mierząc się z przeciwnikami oraz kontuzją lewej ręki. 29-latek smaku pucharowego zwycięstwa zaznał po raz pierwszy w karierze, kilkukrotnie wychodząc po drodze z olbrzymich tarapatów. W stojącym na wysokim poziomie finale kategorii A nasz reprezentant zmierzył się z czwartym zawodnikiem ostatnich igrzysk Matteo Bettim. Niesiony dopingiem kibiców oraz najbliższej rodziny postawił kropkę nad „i”, wygrywając z Włochem 15:11.

Niedziela na „Kilińskim” należała do drużyn. W szpadzie kobiet kapitalnie wypadły Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek oraz Patrycja Haręza, które stoczyły zwycięski pojedynek (45:40) o złoto z ekipą z Tajlandii. Srebrne krążki po porażce 12:20 z Włochami wywalczyła nasza mieszana drużyna szablowa z Kingą Dróżdż, Jadwigą Pacek, Adrianem Castro oraz Michałem Siatkowskim w składzie. Tuż za podium znaleźli się natomiast startujący we florecie Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Norbert Całka i Adam Jabłoński, przegrywając starcie o brąz 35:45 z Francuzami.

Biało-czerwonych czeka teraz chwila zasłużonego odpoczynku, by następnie móc powrócić do intensywnych przygotowań do wrześniowego Pucharu Świata w Pizie, który poprzedza startujące już w listopadzie kwalifikacje do mających odbyć się za dwa lata igrzysk paraolimpijskich w Paryżu.

Medaliści Pucharu Świata:

Złoto (5):

🥇 Kinga Dróżdż – szabla kat. A
🥇 Adrian Castro – szabla kat. B
🥇 Marta Fidrych – szpada kat. A
🥇 Michał Nalewajek – floret kat. A
🥇 Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek, Patrycja Haręza – szpada drużynowo

Srebro (2):
🥈 Michał Dąbrowski – szabla kat. B
🥈 Adrian Castro, Michał Siatkowski, Jadwiga Pacek, Kinga Dróżdż – szabla drużynowo open
Brąz (4):
🥉 Grzegorz Pluta – szabla kat. B
🥉 Michał Nalewajek – szpada kat. A
🥉 Michał Dąbrowski – szpada kat. B
🥉 Jadwiga Pacek – szpada kat. B

Indywidualni triumfatorzy XXI „Szabli Kilińskiego”:

Piers Gilliver (Wielka Brytania) – szpada kat. A
Dimitri Coutya (Wielka Brytania) – szpada kat. B
Michinobu Fujita (Japonia) – szpada kat. C
Marta Fidrych (Polska) – szpada kat. A
Saysunee Jana (Tajlandia) – szpada kat. B

Maurice Schmidt (Niemcy) – szabla kat. A
Adrian Castro (Polska) – szabla kat. B
Kinga Dróżdż (Polska) – szabla kat. A
Rossana Pasquino (Włochy) – szabla kat. B

Michał Nalewajek (Polska) – floret kat. A
Dimitri Coutya (Wielka Brytania) – floret kat. B
Michinobu Fujita (Japonia) – floret kat. C
Eva Andrea Hajmasi (Węgry) – floret kat. A
Saysunee Jana (Tajlandia) – floret kat. B

*****

Paulina Królak, IKS-AWF Warszawa/paraSPORTOWCY.pl

Posted in Szabla Kilińskiego.