Szermierze na wózkach startują w Warszawie! Rusza Puchar Świata „Szabla Kilińskiego”

Już po raz 22. startuje w Warszawie Puchar Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. Swój przyjazd do stolicy na czwarty w tym roku pucharowy turniej potwierdziło 219 zawodników z 32 krajów. Najliczniejszą ekipę stanowić będą gospodarze, którzy do pojedynków z absolutną czołówką tej dyscypliny przystąpią w mocnym 28-osobowym składzie.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

„Szabla Kilińskiego” w szermierczym kalendarzu Pucharu Świata oficjalnie zagościła w 2001 roku i od tamtego momentu stanowi jeden z jego żelaznych punktów. To dwie dekady wspaniałej historii i wzruszających wspomnień, spektakularnych triumfów i zaskakujących rozstrzygnięć, wspólnie celebrowanych w atmosferze ducha fair play, przyjaźni oraz podziwu dla kunsztu i wysiłku niepełnosprawnych mistrzów fechtunku. Organizatorem wydarzenia nieprzerwanie od pierwszej edycji jest Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, będący zarazem pionierem w rozwoju szermierki na wózkach w naszym kraju.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Puchar Świata „Szabla Kilińskiego” cieszy się niesłabnącym uznaniem w międzynarodowym środowisku szermierczym i za każdym razem przyciąga do stolicy gwiazdy największego światowego formatu, wśród których nie brakuje medalistów mistrzostw świata i Europy czy igrzysk paraolimpijskich. Podczas rozgrywanej w dniach 6-9 lipca tegorocznej pucharowej odsłony do rywalizacji w szpadzie, szabli oraz florecie przystąpi 219 sportowców reprezentujących barwy 32 krajów, m.in. takich szermierczych potęg jak Chiny, Hongkong, Tajlandia, Włochy, Francja, Węgry, Wielka Brytania czy Ukraina. Zwycięzcy indywidualnych potyczek tradycyjnie uhonorowani zostaną pięknymi, lśniącymi replikami szabli Kilińskiego, a ponadto wzbogacą się o solidny zastrzyk punktów do rankingu paraolimpijskiego, na podstawie którego wyłonieni zostaną uczestnicy igrzysk w Paryżu w 2024 roku. Jest zatem o co walczyć, bo paraolimpijskie nominacje uzyska zaledwie 96 zawodników i zawodniczek, dlatego tak ważne jest, aby w samym środku kwalifikacji nie pogrzebać przedwcześnie swoich szans na zdobycie wymarzonej przepustki.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Na przestrzeni lat przez szermiercze plansze w Warszawie przewinęły się setki znakomitych fechmistrzów, których zarówno życiowa jak i sportowa postawa może stanowić inspirację dla współczesnych pokoleń. Dla wielu z nich to właśnie „Szabla Kilińskiego” okazała się trampoliną do międzynarodowej kariery. Za jedną z absolutnych jej legend uznawana jest siedmiokrotna złota medalistka paraolimpijska Yu Chui Yee, która zadebiutowała w „Kilińskim” w 2002 roku jako 18-latka. Sportsmenka z Hongkongu zdominowała wówczas rywalizację w szpadzie oraz florecie, co zdołała powtórzyć przez osiem turniejów z rzędu. Łącznie w latach 2002-2018 skompletowała aż 27 indywidualnych trofeów i jako wciąż aktywna zawodniczka ma ogromny apetyt na kolejne sukcesy.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Biało-czerwoni szermierze do tej pory na swoim koncie zgromadzili 38 indywidualnych triumfów w „Szabli Kilińskiego”. Polską królową turnieju z siedmioma zwycięstwami niezmiennie pozostaje Marta Makowska, która cztery razy zapisała się złotymi literami na kartach kobiecej szpady (2001-2003, 2007), a trzy razy okazała się nie do zatrzymania we florecie (2001-2003). Wśród panów po cztery wygrane odnieśli najbardziej utytułowany z polskich szermierzy Dariusz Pender (szpada – 2005, 2010, 2013, floret – 2016), a także celujący w złoto w Paryżu Adrian Castro (szabla – 2015, 2017, 2019, 2022). Łącznie na listę zwycięzców zawodów wpisało się 15 polskich reprezentantów.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Fenomenalny występ nasi szermierze zanotowali podczas ubiegłorocznej 21. edycji Pucharu Świata. Na podium imprezy meldowali się aż jedenaście razy, zdobywając pięć złotych, dwa srebrne oraz cztery brązowe krążki. Dorobek ten zaowocował zwycięstwem w klasyfikacji medalowej turnieju. Indywidualnie nasi fechmistrzowie czterokrotnie sięgnęli po główne trofea, wyrównując tym samym własny rekord ustanowiony w latach 2001-2002. „Mazurek Dąbrowskiego” poza Adrianem Castro wybrzmiał wówczas dla Kingi Dróżdż, Marty Fidrych oraz Michała Nalewajka.

Fot. własna

Tegoroczne zmagania Pucharu Świata w szermierce na wózkach przeprowadzone zostaną w Airport Hotel Okęcie (ul. Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie). Uroczysta Finałowa Gala, w trakcie której indywidualni zwycięzcy nagrodzeni zostaną głównymi trofeami zawodów – szablami Kilińskiego, odbędzie się w sobotę 8 lipca o godz. 19:00. Szermierczą rywalizację z udziałem reprezentacji Polski można będzie śledzić na Facebooku wydarzenia (www.facebook.com/szablakilinskiego), profilu Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa (https://www.facebook.com/iks.awf), na oficjalnej stronie internetowej (www.szablakilinskiego.pl), na facebokowej stronie Niepełnosprawni – Pełnosprawni w Sporcie, a także na portalu www.paraSPORTOWCY.pl.

Plan startów XXII Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”

Czwartek, 6 lipca

Szpada mężczyzn, kat. A – godz. 9:00
(Dariusz Pender, Michał Nalewajek, Norbert Całka, Bartłomiej Balsam, Mateusz Szlufik, Jakub Kochan, Marcin Żelazowski)

Szabla kobiet, kat. B – godz. 9:00
(Jadwiga Pacek, Karolina Strawińska)

Szabla kobiet, kat. A – godz. 13:00
(Kinga Dróżdż, Marta Fidrych)

Szpada mężczyzn, kat. B – godz. 13:00
(Michał Dąbrowski, Kamil Rząsa, Patryk Banach, Rafał Pikoluk, Marcin Karbownik, Grzegorz Lewonowski, Radosław Grad, Adam Gaszyk)

Szpada mężczyzn, kat. C – godz. 13:00

Piątek, 7 lipca

Szabla mężczyzn, kat. B – godz. 9:00
(Adrian Castro, Michał Dąbrowski, Adam Jabłoński)

Floret kobiet, kat. A – godz. 9:00

Floret kobiet, kat. B – godz. 13:00
(Sara Rogowska, Patrycja Haręza, Anita Ponikowska, Karolina Bronowicz)

Szabla mężczyzn, kat. A – godz. 13:00
(Rafał Ziomek, Rafał Treter, Michał Siatkowski, Marcin Żelazowski, Jakub Kochan)

Sobota, 8 lipca

Szpada kobiet, kat. B – godz. 9:00
(Jadwiga Pacek, Karolina Strawińska, Sara Rogowska, Patrycja Haręza, Anita Ponikowska, Karolina Bronowicz)

Floret mężczyzn, kat. A – godz. 9:00
(Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Norbert Całka, Rafał Ziomek, Bartłomiej Balsam, Mateusz Szlufik)

Floret mężczyzn, kat. B – godz. 13:00
(Adrian Castro, Patryk Banach, Marcin Karbownik, Rafał Pikoluk, Adam Gaszyk, Adam Jabłoński)

Floret mężczyzn, kat. C – godz. 13:00

Szpada kobiet, kat. A – godz. 13:00
(Marta Fidrych, Kinga Dróżdż)

Niedziela, 9 lipca

Szpada kobiet drużynowo – godz. 9:00

Floret mężczyzn drużynowo  – godz. 9:00

Szabla open drużynowo – godz. 14:00

******

Paulina Królak/paraSPORTOWCY.pl

Posted in Bez kategorii, Szabla Kilińskiego.