Pierwszy dzień XVIII edycji Pucharu Świata w szermierce na wózkach – Szabla Kilińskiego

W tegorocznej edycji największej na świecie imprezy dla niepełnosprawnych mistrzów fechtunku uczestniczy rekordowa liczba zawodników. W Warszawie spotkało się 256 osób z 31 krajów świata. Oprócz znanych ekip z Chin, Rosji, Francji, Włochów czy Ukrainy, po raz pierwszy na zawodach pojawiły się drużyny z Indonezji oraz Kolumbii.
Wszystkie pojedynki odbywają się w warszawskim hotelu Airport Hotel Okęcie, który zapełnia niepełnosprawnym zawodnikom komfortowe warunki oraz profesjonalną obsługę zawodów.
W pierwszym dniu rozpoczęły się zawody floret mężczyzn w kategoriach A, B, C oraz szpady kobiet w kategoriach A i B.

Floret mężczyzn kat. A
III PENDER Dariusz (POL)
III YUSUPOV Artur (RUS)
II FEDYAEV Roman (RUS)
I OSVATH Richard (HUN)

Floret mężczyzn kat. B
III DATSKO Anton (UKR)
III ZHU Fan Li (CHN)
II VALET Maxime (FRA)
I COUTYA Dimitri (GBR)

Floret mężczyzn kat. C
III RUSSO LOVEJOY (ITA)
III Curtis William (USA)
II SHAVKUN Serhii (UKR)
I PARK Chunhee (KOR)

Szabla kobiet kat. A
III KRAJNYAK Zsuzsanna (HUN)
III EVDOKIMOVA Alena (RUS)
II BREUS Yevheniia (UKR)
I MAYA Iuliia (RUS)
ABD VERES Amarilla (First round, HUN)

Szabla kobiet kat. B
III VASILEVA Ludmila (RUS)
III JANA Saysunee (THA)
II AO Lanzhu (CHN)
I POZNIAK Tetiana (UKR)

 

Informacja dla mediów

W dniach 5-8 lipca w Warszawie odbędzie się XVIII edycja zawodów Pucharu Świata „SZABLA KILIŃSKIEGO”. W turnieju wystartuje ponad 250 zawodników z 31 państw. Puchar Świata jest ostatnim sprawdzianem przed rozpoczynającym się już w październiku okresem kwalifikacji do Igrzysk w Tokio oraz przed wrześniowymi Mistrzostwami Europy we Włoszech.

Wszystkie pojedynki rozegrane zostaną w warszawskim hotelu Airport Okęcie przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24. Swój akces w turnieju zadeklarowali najlepsi szermierze na wózkach z całego świata. Do Polski przyjadą tak silne ekipy jak: Chińczycy, Rosjanie, Francuzi, Włosi, Ukraińcy. Nie zabraknie też egzotycznych drużyn z Kolumbii, Indonezji, Indii, Korei.

Szczególnie ciekawie zapowiada się Gala Finałowa, która odbędzie się 7 lipca o godz. 18:00, w czasie której rozegrany zostanie pojedynek integracyjny w szpadzie pomiędzy wielokrotnym medalistą igrzysk paraolimpijskich Dariuszem Penderem, a Robertem Andrzejukiem, srebrnym medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie. Finałową Galę, podczas której poznamy także zwycięzców tegorocznej Szabli Kilińskiego, uświetni występ chórzystów z Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Finały codziennie od czwartku do soboty (g.18.00), finał konkurencji drużynowych (floret mężczyzn, szpada kobiet) w niedzielę 8 lipca o g. 16.00. Startuje mocna drużyna polskich florecistów (Pender, Nalewajek, Ziomek, Gaworski lub Wyganowski), którzy obecnie zajmują I miejsce w rankingu światowym;

XVIII edycja Pucharu Świata „SZABLA KILIŃSKIEGO” organizowana jest w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i została objęta patronatem honorowym przez Polski Komitet Paraolimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki.

Robert Andrzejuk – polski szpadzista, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie w turnieju drużynowym. Brązowy medalista mistrzostw świata (1997), złoty medalista mistrzostw Europy w drużynie (2005). Jest żołnierzem 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie. Trener kadry polskich szpadzistów pełnosprawnych. Mąż byłej mistrzyni świata w szpadzie Danuty Dmowskiej-Andrzejuk. Na co dzień pracuje w stołecznym klubie UKS Żoliborz, gdzie szkoli m. in. szpadzistkę Ewę Nelip, podwójną medalistkę ubiegłorocznych mistrzostw świata.

Dariusz Pender – polski szpadzista i florecista. Wystąpił na letnich igrzyskach paraolimpijskich w 2000, 2004, 2008, 2012 i 2016, wywalczył łącznie dziewięć medali, w tym dwa złote indywidualnie. zdobył także m. in. dwanaście medali mistrzostw świata (w tym cztery złote) i jedenaście medali mistrzostw Europy. Trenuje w klubie sportowym IKS AWF Warszawa. 20 lat temu wystartował po raz pierwszy w Pucharze Świata (maj, Piza). Od 20 lat nieprzerwanie fechtuje zdobywając dla Polski medale na najważniejszych imprezach sportowych.